Sanatla Yaşam
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ZİYARETÇİ SAYACI

60. Selanik Uluslararası Film Festivali

60. Selanik Uluslararası Film Festivali

Tarih 11 Ekim 2019, 22:53 Editör admin

Selanik’te toplu gösterimler


60. Selanik Uluslararası Film Festivali bu yıl beş seçkin sinemacının toplu gösterimlerini düzenliyor. Yugoslav sinemasının efsane yönetmeni Dusan Makavejev, Katalan yönetmen Albert Serra, İngiliz Joanna Hog, Yunanlı Gregory Markopoulos ile Amerikalı Robert Beavers’ın filmleri izleyiciyle buluşacak.

60. Selanik Uluslararası Film Festivali (31 Ekim-10 Kasım) Yugoslav sinemasının büyük anarşisti Dusan Makavejev, Katalan sinemacı Albert Serra, İngiliz yönetmen Joanna Hogg, deneysel sinemacılar Yunanlı Gregory Markopoulos ile Amerikalı Robert Beavers’ın toplu gösterimlerini gerçekleştiriyor.

Yugoslav sinemasının anarşisti : Dusan Makavejev

Dusan Makavejev (1932-2019) 1960’larda Yugoslavya’da ortaya çıkan cesur sinema akımı Novi Film’in üyelerinden biridir. Cinsellikle politikayı harmanlayan Makavejev, cinsel özgürlüğü devrimci bir eylem olarak kullanarak sosyalist ülkesindeki yaşamı eleştirdi. Belgrad doğumlu yönetmen Belgrad Üniversitesi’nde psikoloji okurken ilk filmlerini çekti. Kısa metrajları gerçeküstü ve hicivsel bir anlatım içerirler.

Man is not a Bird (1965)

[Haber görseli]

Düzen karşıtı olan yönetmen ilk filminde Yugoslavya’nın düşsel bir endüstri kentinde geçen bir mühendisle bir kuaförün aşk öyküsünü anlatır. İşciyi basitleştiren Tito’nun Yugoslavya’sını yorumlar.

Love affair, or the Case of the Missing Switchboard Operator (1967)

Genç santral operatörü ile temizlik işleri müfettişinin Belgrad’da geçen aşk öyküsü. Film zaman kavramı ve özgür aşkın yansımasıdır.

Innocence Unprotected (1968)

1941’de Nazi işgali sırasında çekilen belgesel hiçbir yerde gösterilmedi. Makavejev, Yugoslav sinemasının ilk sesli filmini yapan senarist-yönetmen ve sirk yıldızı jimnastikçi Dragoljub Aleksic’i anlatır. Belgesel 18. Berlin Film Festivali’nde Gümüş Ayı ödülünü almıştır.

W.R.:Mysteries of the Organism (1971)

[Haber görseli]

Yönetmenin politik sirk olarak tanımladığı, kurgu ile belgeselin içiçe girdiği gerçeküstü filmde psikolog Wilhelm Reich cinsel özgürlüğün kasidesine dönüşüverir.

Sweet Movie (1974)

W.R.:Mysteries of the Organism filmini çektikten sonra Makavejev Yugoslavya’dan ayrılır. Francis Ford Coppola ondan Apocalypse Now’ı (Kıyamet) yönetmesini ister Ama Makavejev Sweet Movie’yi yeğler. Yunanlı besteci Manos Hatzidakis ile çalışır. Hem sosyalizmi hem de kapitalizmi eleştirdiği için film yasaklanır ve sansür edilir. Bundan sonra Makavejev yeni projeleri için finans bulmakta zorlanır.

Montenegro-Or Pigs and Pearls (1981)

Yönetmen cinselliğin politik boyutlarını incelemeyi sürdürür. Sırp göçmenle ilişki yaşayan İsveçli evli kadın sonunda cinsel özgürlüğü deneyimler.

The Coca-Cola Kid (1985)

Kapitalizmi hicveden filmde bir adam Amerika’dan Avustralya’ya yolculuk ederken belli bir bölgede neden Coca Cola içilmediğini keşfeder.

Manifesto (1988)

[Haber görseli]

Makavejev cinsellik ile devrim araştırmalarına devam eder. Bu Avrupa peri masalında Avrupa’nın göbeğinde küçük ve dingin bir kasabayı ziyaret etmek isteyen kral bu kasabanın düşündüğü kadar sakin bir yer olmadığını görür.

Gorilla bathes at noon (1993)

Son çalışmasında yönetmen bir Sovyet propaganda filminin görüntülerini kullanarak birliği dağıldıktan sonra komünist rejimden sonra Berlin’de kalan bir Rus askerin öyküsünü betimler.

Albert Serra: Eskiyle yeni arasında

Katalan Albert Serra, edebiyat, tarih ve sanattan ilham alan bir yönetmen ve sanatçı. Serra etkileyici mekanlarda erkin düşüşünü ve ölüm temalarını işler. Romantizmle gerçekçiliği harmanlayan sanatçı çalışmalarında alaycı, iğneleyici bir anlatım kullanır. Don Kişot, Kazanova, Dracula ve 14. Louis onun sinemasal kahramanlarıdır.

Honour of the Knights (2006)

Odak noktasında Don Kişot’un yer aldığı filmde Serra ünlü kahramanın Olağanüstü serüvenlerinden çok onun amaçsız yolculuklarını sergiler.

The Lord Worked Wonders in Me (2011)

Yönetmen Honour of the Knights’ın oyuncu kadrosunu Don Kişot’un Serüvenleri ve Talihsizlikleri’nin yaşandığı özgün mekana La Mancha’ nın kurak arazisine taşır.

Birdsong (2008)

Bu kutsal öyküde üç bilge adam bebek İsa’yı arar. Siyah-beyaz görüntüler, minimalistik anlatımıyla yönetmen Carl Dreyer ve Theo Angelopoulos’un izinden gider.

Story of my Death (2013)

[Haber görseli]

Kazanova ile Kont Dracula karşılaşırlar. Serra, Cinselliğin karanlık yanı, zevk, istek temalarını irdeler.

Roi Soleil (2016)

Performans, enstalasyon ve sinemayı birleştiren sanatçı kralın son günlerini aktarır.

The Death of 14. Louis (2016)

[Haber görseli]

Güçlü bir kral sonunda acı karşısında güçsüz bir adama dönüşür. Kral rolünde Fransız oyuncu Jean-Pierre Léaud benzersiz bir yorum sunar.

Liberté (2019)

Fransız Devrimi başlamadan önce bir grup aristokratın gece gezintilerini izleriz. 1774’te Fransa’yı terkeden bu soylular Almanya’ya sığınırlar, etik kurallar ve sınırlar tanımayan bir yaşam sürerler. Serra yozlaşmış Avrupa’nın grotesk ve provokatif portresini çizer.

Cuba Libre (2013)

Yönetmenin Rainer Werner Fassbinder’in anısına çektiği kısa metraj Fassbinder’in dünyasını yansıtan çöküşün eşiğindeki bir gece kulübünde geçer.

Sosyal gerçekçi Joanna Hog

İşçi sınıfının cesur karakterlerini anlatan Joanna Hog, İngiliz sinemasına yeni bir sosyal gerçekçilik boyutu katmıştır. Tilda Swinton ile Tom Hiddleston en çok çalıştığı oyunculardır.

Unrelated (2007)

[Haber görseli]

Bir grup İngiliz yaz tatillerini Toscana’da bir villada geçirir. İki ayrı kuşağı simgeleyen karakterler işçi sınıfına aittirler.

Archipelago (2010)

Hogg’un işçi sınıfın tatilini odakladığı ikinci çalışmasıdır. Edward şehirdeki işini bırakıp Afrika’ya gitmeye karar verir. Annesi Patricia ile kızkardeşi yolculuk öncesi bir parti organize ederler. Bu partide aralarındaki rekabet, nefret , öfke, gerginlik duyguları yüzeye çıkar. Hogg aile ilişkilerinin çöküşünü aktarır.

Exhibition (2013)

[Haber görseli]

Yönetmen iki amatör oyuncuyla, Stilts’in gitaristi Viv Albertine ve Turner ödülü adayı Liam Gillick’le çalışır. Sanatçı çift yeni bir eve taşınmaya hazırlanmaktadır. Bu ev aynı zamanda bir labirent, sığınak, hapishane, psikolojik savaş alanı, esin beşiğidir ve dış dünyaya, içsel şüphelere karşı bir kalkandır.

The Souvenir (2019)

[Haber görseli]

Yarı otobiyografik çalışmasında Hogg, genç bir öğrenciyle (Tilda Swinton’ın kızı Honor Swinton-Byrne) yaşlı, sofistike aşığının ilişkisini anlatır. Yaşlı aşığın varlığıyla genç kız aşırı korumacı annesinden, gösterişçi arkadaşlarından, kurtulur. Sundance Film Festivali’nde Jüri özel ödülünü alan filminde Hogg ilk aşk acısını, yaratım arayışını betimler.

Etkinlik aynı zamanda başrolde Tilda Swinton’ın olduğu ilk kısa metrajı Caprice’I de (1986) gösterecek.

Temenos’a Doğru: Gregory Markopoulos ile Robert Beavers

Festival, deneysel sinemacılar Gregory Markopoulos ile Robert Beavers’ın 12 filminin toplu gösterimini yapıyor.

[Haber görseli]

En önemli avangard sinemacılardan biri olan Gregory Markopoulos 1950’lerin sonundan 1992’ye dek mitoloji, edebiyat temalarını çağdaş boyuta taşıyarak çok sayıda film gerçekleştirdi. 1928’de Ohio’da doğan Yunanlı göçmen ailenin oğlu Markopoulos genç yaşta 8mm filmler yaptı. 1967’de ABD’ini terkederek Avrupa’ya gitti. Sinemanın teşhis eden ve iyileştirici bir deneyim olduğuna inanan yönetmen içsel sürgününü filmlerine aktardı.

Massachusetts, Brookline doğumlu Robert Beavers, Gregory Markopoulos’la karşılasmadan önce Deerfield Akademi’de okudu. 1966’da tanışan Gregory ile Robert 1967’de birlikte Avrupa’ya gidip filmlerini burada gösterdiler. Avrupa sanatı ve mimarisine ilgi duyan Beavers’ın çalışmaları çoğunlukla İtalya, İsviçre ve Yunanistan’da çekilmiş sanatsal ve tarihi keşiflerdir.

Christmas U.S.A. (1949)

Savaşöncesi Amerika’da en önemli deneysel filmlerden biri olan bu yapımda Gregory Markopoulos erkek/kadın konularını sorgular. Görünmez köşelerde, tecrit edilmiş odalarda, loş binalarda eşcinselliğin tinselliğini irdeler.

Twice a Man (1963)

[Haber görseli]

Soyut anlatımlı bu film Hippolytus öyküsünün uyarlamasıdır. Asclepius’un melankolik figürüne ve onun Hippolytus’a saplantısına odaklanır.

Temenos’a Doğru:Gregory Markopoulos ve Robert Beavers başlıklı toplu gösterimde yer alan filmler Ming Green (1966), The Illiac Passion (1967), Bliss (1967), The Mysteries (1968), Portrait of Gilbert and George (1975), Early Monthly Segments (2002), Pitcher of Colored Light (2007), The Suppliant (2010), Among the Eucalyptuses’dır (2017).


Bu haber 602 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

SOYLEŞİ

Mercan Dede

Mercan Dede Borusan Müzik Evi’nin konuğu

Nilperi Şahinkaya

Nilperi Şahinkaya Nilperi Şahinkaya
BU DÜNYADA ACI VARKEN BEN NASIL MUTLU OLAYIM!15 Temmuz 2020

HAVA DURUMU

GİRESUN

SİTE ÖNERİLERİ

___www.sanatadair.com___


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi