Sanatla Yaşam
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ZİYARETÇİ SAYACI

Kadıköy Sineması emekçilerinden açıklama:

Kadıköy Sineması emekçilerinden açıklama:

Tarih 01 Temmuz 2020, 13:50 Editör admin

Kadıköy Sineması'nda hak gaspı var!


Kadıköy Sineması’nın işten ayrılmak zorunda bırakılan eski çalışanları, sosyal medya hesapları üzerinden açıklama yaptı. Dayanışma çağrısında bulunan emekçiler, "Hiçbir hakkımız ödenmedi, herkesi dayanışmaya bekliyoruz!" dedi.

  

Kadıköy Sineması’nın eski çalışanları, Şubat 2020’de işten ayrılmak zorunda bırakıldıklarını ve hiçbir haklarının ödenmediğini açıklayarak dayanışma çağrısında bulundu. ‘Kadıköy Sineması Emekçileri’ adıyla Twitter hesabı açan eski çalışanlar, #KadıköySinemasındaHakGaspı etiketi altında taleplerini dile getirdi.

Ağır çalışma koşulları, baskı, mobbing ve iş yerine kamera takılarak konuşmaların dinlenmesi nedeniyle işlerinden ayrılmak zorunda bırakılan sinema emekçileri, bir açıklama yayımlayarak dayanışma çağrısında bulundu. Yayımlanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“2020 Şubat ayında işten ayrılmak zorunda bırakıldık ve hiçbir hakkımız ödenmedi. Bizler kimi zaman biletlerinizi verdik, kimi zaman çayınızı kahvenizi, kimi zaman sinema salonunda yer gösterdik. Ama görevlerimiz bununla sınırlı değildi, bunlar sizlerin gördükleriydi.

Görmedikleriniz; günde kimi zaman 15 saat çalışıyor oluşumuzdu, buna rağmen part-time çalışan adı altında düşük ücret aldık, sigorta primlerimiz eksik yattı. Görmedikleriniz; tuvaletler tıkandığında dahi hastalık kapma riskini önemsemeden bize temizlettirildiğiydi. Bilmedikleriniz; hiçbir fazla mesai ücretimizin ödenmeyişiydi.

Ve son olarak bizlerden onay alınmadan sinema içerisine kamera takılarak konuşmalarımız dinlendi. Bunca haksızlığa karşı çıkmamızın sonucunda da mobbing, aşağılama ve baskı ile karşılaştık ve biz Kadıköy Sineması emekçileri işlerimizden ayrılmak zorunda bırakıldık.

Bu haklı çıkışa rağmen hiçbir hakkımız ödenmedi, aynı gün yeni çalışanlar işe alındı. Bugün Kadıköy Sineması emekçileri olarak izlediğiniz sinema perdesi ardında görünmeyen biz emekçilerin haklarını alabilmesi için sizi yanımızda görmek istiyoruz.

Bu haber 1589 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

GÜNCEL

Çok sevdik, çok kırıldık ama hiç vazgeçmedik

Çok sevdik, çok kırıldık ama hiç vazgeçmedik Çok sevdik, çok kırıldık ama hiç vazgeçmedik

İnternette artık günlük bir dergi var: www.tersdergi.com

İnternette artık günlük bir dergi var: www.tersdergi.com www.tersdergi.com
BU DÜNYADA ACI VARKEN BEN NASIL MUTLU OLAYIM!15 Temmuz 2020

HAVA DURUMU

GİRESUN

SİTE ÖNERİLERİ

___www.sanatadair.com___


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi